Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Białym Dunajcu
Wyjątkowo uroczysty charakter i bogaty program miały tegoroczne Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Białym Dunajcu. Tak się złożyło, że uroczystości, które co roku odbywają się w innej gminie, w 150. rocznicę urodzin generała Andrzeja Galicy miały miejsce w jego rodzinnej miejscowości. Sporo było więc nawiązań do osoby twórcy formacji podhalańskich Wojska Polskiego - jego sztukę "Janosik" wystawił zespół teatralny działający przy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, jego sylwetkę przybliżyli Bronisław Chowaniec-Lejczyk, minister Andrzej Gut Mostowy i wójt gminy Biały Dunajec, Andrzej Jacek Nowak. 10 listopada odbył się finałowy etap ogólnopolskiego konkursu historycznego "Podhalańskie, Spiskie i Orawskie Drogi do Niepodległości", który patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W Święto Niepodległości w kościele parafialnym w Białym Dunajcu odbyła się msza święta w oprawie góralskiej zespołu Biołodunajcanie i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Kanto". Po nich poczty sztandarowe, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i zaproszeni goście przeszli pod pomnik generała Galicy, gdzie odczytano Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa.
Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Gminie Biały Dunajec
Starosta Tatrzański oraz Wójt Gminy Biały Dunajec serdecznie zapraszają na Powiatowe Obchody Święta Niepodległości, które w 2023 roku odywać się będą w Gminie Biały Dunajec. Rozpoczęcie uroczystości 11 listopada o godz. 12.00 w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. W programie m.in.:
-
· uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny
-
· koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Kanto”
-
· przemarsz pocztów sztandarowych, władz i pozostałych uczestników obchodów od kościoła parafialnego pod pomnik gen. Andrzeja Galicy przed Urzędem Gminy w Białym Dunajcu (ul. Jana Pawła II 312)
-
· Apel Pamięci, złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem gen. bryg. Andrzeja Galicy
W dniu poprzedzającym Święto Niepodległości, w piątek 10 listopada o godz. 10:00 w sali konferencyjnej ośrodka „Borowy Dwór” odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego pt. „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”.
Ruszyły zapisy do XXIII Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu
Do 15 listopada czekamy na zgłoszenia do XXIII edycji Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu. Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież tańczącą w podhalańskich zespołach regionalnych, jak i osoby niezrzeszone. Przesłuchania uczestników odbędą się w dniach 18 i 19 listopada 2023 roku w auli gminnej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu (ul. Jana Pawła II 184a).
Oceniane będą taniec solowy oraz zbójnicki w trzech kategoriach wiekowych - szczegóły w załączonym regulaminie. Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy i upominki, dla wyróżnionych nagrody. Zapraszamy!
Premiera filmu "Rukowanie" i promocja płyty "Przez rok z Biołodunajcanami"
29 października w Białym Dunajcu odbyła się premiera dwóch wydawnictw płytowych opracowanych przez Związek Podhalan O/Biały Dunajec i Zespół Regionalny "Biołodunajcanie".
Rukowanie - to program doceniony Złotym Żywieckim Sercem przez Jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w 2022 r. oraz Srebrną Ciupagą podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2022 r.
Przez rok z Biołodunajcanami - to szczególna płyta, która jest swoistym kalendarzem dorocznym, w którym śpiewem i muzyką wędrujemy od stycznia do grudnia.