Deklaracja dostępności stronyDeKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Informacje zwrotne i dane kontaktoweW przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Powstaje film o "Paradach Gazdowskich" na PodhaluNiemal co roku o tej porze równie pod białodunajeckim osiedlem Gile tętniły muzyką, śpiewem, końskimi uprzężami z turlikami. W tym roku mogliśmy jedynie dawne "Parady Gazdowskie" powspominać w zacnym gronie: z braćmi Władysławem i Stanisławem Polakami, Stanisławem Skupniem, Stanisławem Matygą i Michałem Rusnakiem. Przygrywała Rodzinna Muzyka Poloków, a 3-letni Adaś i 6-letni Bartuś Rusnakowie paradowali w małych kumoterkach.
Wszystko to na potrzeby filmu, które o "Paradach" na Podhalu przygotowuje Zarząd Główny Związku Podhalan z prezesem Julianem Kowalczykiem. Nie było jak downo?Ukazał się najnowszy, zimowy numer wydawanego przez Tatrzański Park Narodowy kwartalnika "Tatry", a w nim informacja o płycie białodunajeckiej rodzinnej Muzyki Poloków "Nie było jak downo" i współfinansowanym przez nasz ośrodek wydawnictwie "Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej". Wyniki konkursu "MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK"Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności. Z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowany został konkurs dla najmłodszych. Zadaniem konkursowym było napisanie wiersza, wykonanie laurki, rysunku techniką dowolną lub filmiku z życzeniami dla Babć i Dziadków. Przedstawiamy wyniki tego konkursu. Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom i laureatom. Podziękowania kierujemy do darczyńców, którzy ufundowali nagrody dla dzieci oraz do Państwa Katarzyny i Andrzeja Sieczków za odczytanie wyników. Organizatorzy będą indywidualnie kontaktować się z wszystkimi wyróżnionymi w celu ustalenia dogodnego terminu odbioru nagród. XVIII Konkurs Plastyczny "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" pod hasłem "Ocalić dla potomnych - dziedzictwo Wojciecha i Piotra Kułachów Wawrzyńcoków"Szkoła Podstawowa im. W. Kułacha Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu serdecznie zapraszają do udziału w XVIII Konkursie Plastycznym "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" - edycja 2021, który odbywał się będzie pod hasłem "Ocalić dla potomnych - dziedzictwo Wojciecha i Piotra Kułachów Wawrzyńcoków".
Prace wykonane w następujących technikach: rzeźba, ceramika, rysunek, linoryt, malarstwo na papierze i szkle prosimy nadsyłać do 31 marca 2021 r. na adres GOK w Białym Dunajcu lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Do każdej pracy powinna być załączona zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Szczegóły w regulaminie. Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie! Transmisja on-line z jasełek i kolędowania z zespołem "Wierchy" w Gliczarowie GórnymSerdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania z zespołem "Wierchy" z Gliczarowa Górnego w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2020 roku. Transmisja wydarzenia z kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Gliczarowie Górnym rozpocznie się o godz. 13:30. Dostępna będzie na kanałach Telewizji Podhale i Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Bądźcie z nami! Życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia! Prace z gliny wykonane przez dzieci i młodzieżNajnowsze prace dzieci i młodzieży wykonane na zajęciach z ceramiki. Wyjęte prosto z pieca, jeszcze ciepłe.
Proces tworzenia ceramiki jest bardzo pracochłonny, wymaga wyobraźni, cierpliwości i sporych umiejętności. Jak widać efekty są tego warte! Wielkie brawa za pomysłowść i estetykę wykonania!.
Most im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Białym DunajcuW roku stulecia Bitwy Warszawskiej radni gminy Biały Dunajec zdecydowali, że nowo powstały most w Białym Dunajcu będzie nosił imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza, uczestnika tejże bitwy, a obecnie patrona 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Bogaty życiorys generała wpisuje się chlubnie w tradycje podhalańczyków (formacji, której twórcą był nasz krajan gen. bryg. Andrzej Galica), ale także całego Wojska Polskiego. Choć postać generała Boruty-Spiechowicza jest mocniej związana z sąsiednim Zakopanem, to przecież do dzisiaj nasza gmina dba o pamięć formacji górskich II RP. Co roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu jest organizowany konkurs wiedzy o generale Andrzeju Galicy i podległych mu jednostkach z tamtego okresu. Wspominany jest w jego trakcie również żołnierski życiorys generała Boruty: od drużyn strzeleckich i I Wojny światowej, poprzez walki na wschodzie z Ukraińcami, Siły Zbrojne II RP, gdzie objął dowództwo 22 DPG w Przemyślu, udział w kampanii wrześniowej, niewolę w ZSRR, skąd wraz z generałem Andersem przeszedł szlak bojowy i działał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie na krótko powrócił w szeregi Ludowego Wojska Polskiego, jednak nie po drodze było mu z nowymi władzami, więc odszedł na własną prośbę. W czasach PRL wyjechał do Zakopanego, prowadził działalność kombatancką, a także wspierał lokalne drużyny harcerskie. W 1976 roku w proteście przeciwko władzy ludowej, która nadała order Virtuti Militari radzieckiemu przywódcy Leonidowi Breżniewowi, zorganizował na Jasnej Górze składanie tego orderu przez weteranów - przedwojennych oficerów II RP. Bardzo chętnie i często występował w mundurze podhalańskim. Zmarł w 1985 roku, został pochowany w legionowej kwaterze głównej w Zakopanem, spoczywa bezpośrednio obok gen. Andrzeja Galicy.
Tekst: Kacper Noworolnik Uchwałą Rady Gminy Biały Dunajec z dnia 23 kwietnia 2020 r. most na drodze krajowej nr 47 na rzece Biały Dunajec nosi jego imię. Niestety zaplanowane na 11 listopada tego roku poświęcenie mostu i odsłonięcie tablic z nazwą patrona z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zostało przesunięte na inny termin ze względów epidemiologicznych. |