31 32 33
Start >> Strona główna
5 6

Gmina Biały Dunajec na XIII Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem

12 sierpnia Gmina Biały Dunajec brała udział w XIII Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem. Na Górnej Równi Krupowej w "Zarembku Tradycji" Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu przeprowadziła udaną akcję bookcrossingu, Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu przygotował dla dzieci ekologiczne warsztaty malowania na szkle i na doniczkach, których tematem przewodnim była tatrzańska roślinność. Młodzież z „Wawrzyńcokowej Kuźni Talentów” z Gliczarowa Dolnego dała pokaz rzeźbiarstwa, a Martyna Staszel malowała piękne tatrzańskie pejzaże. Na głównej scenie odbyło się spotkanie z poetką Zofią Mieszczak i wspólne czytanie jej twórczości, w którym wzięli udział Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak i członkinie Klubu Senior+ z Białego Dunajca. Zwieńczeniem spotkania był występ dziecięcej grupy z Zespołu Regionalnego „Biołodunajcanie”.

 

Festyn Glycarowski w Gliczarowie Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Gliczarowie Górnym, Związek Podhalan O/Gliczarów Górny i Koło Gospodyń Wiejskich w Gliczarowie Górnym serdecznie zapraszają na Festyn Glycarowski, który odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia od godz. 13.30 przy Szkole Podstawowej im. Andrzeja Skupnia-Florka.

W programie liczne atrakcji dla najmłodszych, występy zespołów regionalnych, loteria, stoiska regionalne i gastronomiczne. Na zakończenie festynu zaplanowano zabawę taneczną. Szczegóły znajdziecie na plakacie! Będzie się działo! Przybywajcie do Gliczarowa Górnego!

 

Wakacyjna AktywAKCJA - wędrówka śladami Kułacha Wawrzyńcoka

Dzięki grantowi Polskiej Fundacji Rozwoju w ramach inicjatywy Wakacyjna AktywAKCJA doszło w Białym Dunajcu do niezwykłego spotkania dzieci ukraińskich, uchodźców z zaatakowanej przez Rosjan ojczyzny, z ich rówieśnikami z Podhala. Motywem przewodnim wycieczki autokarowej i pieszej wędrówki była twórczość słynnego gliczarowskiego artysty ludowego, żyjącego w XIX w. Wojciecha Kułacha zwanego Wawrzyńcokiem. Przy rzeźbach na fragmencie szlaku Wawrzyńcoka o życiu i twórczości „Leonarda z Gliczarowa” opowiadała autorka poświęconej mu monografii, Barbara Gałdyś. Dzieci zobaczyły m. in. świętego Stanisława (w zbiorach prywatnych w Białym Dunajcu), kapliczki przydrożne w Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej i Gliczarowie Górnym, a przy świętym Janie Nepomucenie w Gliczarowie Dolnym miał miejsce rysunkowy plener. Powstały przepiękne dziecięce prace, zainspirowane dziełami Kułacha i tatrzańską przyrodą. Integrację polsko-ukraińska przypieczętowało wspólne ognisko, pieczenie kiełbasy i wielojęzyczne śpiewy.

Projekt dofinansowany w ramach programu grantowego #WakacyjnaAKTYWakcja ze środków #FundacjaPFR.

 

Polsko-ukraińska wędrówka śladami Kułacha Wawrzyńcoka

W dniu 27 lipca Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu realizować będzie projekt pn. "Polsko-ukraińska wędrówka śladami Kułacha Wawrzyńcoka" w ramach programu grantowego #WakacyjnaAKTYWakcja organizowanego przez #FundacjaPFR.

W programie wędrówka fragmentem szlaku Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, XIX w. twórcy ludowego połączona z rysunkowymi i rzeźbiarskimi zajęciami plenerowymi oraz wspólną zabawą integracyjną przy ognisku.

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających obecnie na Podhalu oraz ich rówieśników z Białego Dunajca. Celem projektu jest zapoznanie dzieci ukraińskich z kulturą i przyrodą Podtatrza, ich aktywizacja poprzez turystykę i zajęcia plastyczne, a także ułatwienie nawiązania kontaktu z polskimi rówieśnikami.

Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerami tel. 18 200 01 690 (wew. 21), 18 207 38 98. Zapraszamy!.

 

XX Dzień Pstrąga - Biały Dunajec 2022

W sobotę w Białym Dunajcu już po raz dwudziesty wszystko kręciło się wokół herbowej ryby tej miejscowości. Podczas „Dnia Pstrąga” wędkarze tradycyjnie sprawdzali, kto z nich w tym roku złowi najwięcej ryb i najdorodniejszego pstrąga. Poziom bitwy kulinarnej między Kołami Gospodyń Wiejskich z Sierockiego i Gliczarowa Górnego był tak wysoki i wyrównany, że oceniający dania szef Sylwester Lis nie potrafił wskazać zwyciężczyń. Sam zaś zaproponował publiczności potrawy z pstrąga w kilku niecodziennych wariacjach. Smacznym potrawom towarzyszyła dobra muzyka, prezentacje gminnych zespołów regionalnych i gości z zespołu „Bystry” z Augustowa oraz pokaz gorsetów wykonanych na warsztatach pod okiem Janiny Skupień Ładunkuli, a na koniec zabawę prowadził DJ Grzegorz - nomen omen - „Rybka”.

 
Lutego 2025
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Nasi Partnerzy