Białodunajczanie na niepodległościowych wydarzeniach w Przemyślu i Nowym SączuDelegacja Białego Dunajca brała udział w patriotycznych spotkaniach organizowanych w 100-lecie odzyskania niepodległości. Najpierw na zaproszenie podpułkownika Marcina Duszy dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy zespół Biołodunajcanie wraz z przedstawicielami Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury i białodunajeckiego oddziału Związku Podhalan uczestniczył w dn. 26 i 27 października w obchodach Święta Batalionowego Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. 31 października mieliśmy też zaszczyt złożyć kwiaty przy zrekonstruowanych na nowosądeckim zamku tablicach z nazwiskami podhalańczyków, podkomendnych gen. bryg. Andrzeja Galicy, którzy zginęli w walkach na wschodzie w latach 1918-1920.
Udział delegacji z Białego Dunajca w Święcie 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w PrzemyśluW dniach 26 i 27 października w Przemyślu odbędą się Uroczystości Święta Batalionowego 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. W wydarzeniu tym udział weźmie delegacja z Gminy Biały Dunajec: przedstawiciele Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Związku Podhalan, Zespołu "Biołodunajcanie" oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu. W programie m.in. dzień otwartych koszar, pokaz sprzętu wojskowego, zwiedzanie sali tradycji.
Główne uroczystości odbędą się w dn. 27 października na Rynku Przemyskim gdzie zaplanowano uroczysty apel, przekazanie repliki sztandaru 5BSP, projekcję zdjęć i filmów oraz występ kapel góralskich. Na zakończenie wystawiona zostanie sztuka "Janosik - Pieśń Dramatyczna w 4 Aktach" autorstwa generała bryg. Andrzeja Galicy.
Przyjmujemy zgłoszenia do XIX Konkursu Młodyk Toniecników - Biały Dunajec 2018W dniach 17 i 18 listopada w Białym Dunajcu odbędzie się XIX edycja Konkursu Młodyk Toniecników. Do udziału w przeglądzie zapraszamy dzieci i młodzież tańczącą w podhalańskich zespołach regionalnych. Jak co roku jury oceniać będzie taniec solowy, a także grupy zbójnickie.
Przesłuchania od godziny 10.00 (zarówno w sobotę, jak i w niedzielę) w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu, ul. Jana Pawła II 184a. Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy i upominki, dla wyróżnionych nagrody.
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 listopada bieżącego roku. Gorąco zachęcamy do zapisów i licznego uczestnictwa w naszym konkursie.
Festyn Zdrowia w Białym DunajcuSerdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy, w szczególności seniorów na spotkanie p.n. "Festyn Zdrowia w Białym Dunajcu", w niedzielę 28 października, w godz. 12:30-17:00 w auli przy Szkole Podstawowej nr 1, przy ul. Jana Pawła II 184a.
Podczas festynu będzie można skorzystać m.in. z konsultacji dietetycznych i treningowych, wykonać kilka badań profilaktycznych (jak np. pomiar składu swojego ciała). Dla pierwszych 100 osób przewidziano upominek od Gorącego Potoku. Zapraszamy! Szczegóły na plakacie.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Szkółka gry na skrzypcach - rozpoczęcie zajęć od października!Po wakacyjnej przerwie wznawiamy w naszym Ośrodku Kultury szkółkę gry na skrzypcach (muzyka góralska) prowadzoną przez p. Andrzeja Polaka.
Zainteresowanych prosimy o przybycie (z instrumentami) na pierwsze spotkanie we środę 3 października. Od godz. 16.00 zajęcia rozpocznie grupa początkująca, zaś od godz. 17.00 grupa zaawansowana.
Gorąco zachęcamy dzieci i młodzież z naszej Gminy do zapisów i udziału w zajęciach!
Zajęcia są bezpłatne!
Monografia „Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków. Biały Dunajec - historia najnowsza"Monografia „Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków. Biały Dunajec - historia najnowsza", której autorem jest Paweł Chojnacki to dwutomowa publikacja, niezwykle bogato ilustrowana (kilkaset fotografii, w większości jeszcze nie publikowanych) opisująca dzieje Białego Dunajca i okolic ze szczególnym uwzględnieniem czasów od wybuchu wojny do roku 1989.
Publikacja do nabycia w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu (ul. Jana Pawła II 363). Szczegóły pod nr 18 20 01 690 (wew. 21). Istnieje również możliwość wysyłki.
Zajęcia plastyczne, ceramiczne i muzyczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym DunajcuGminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na zajęcia z malarstwa na szkle, rysunku, grafiki, ceramiki, garncarstwa, mozaiki i rzeźby w drewnie. Zajęcia prowadzone są pod okiem naszych instruktorek Moniki Stachowiec i Bożeny Świderskiej-Środy. Harmonogram na plakacie. Informujemy, że dodatkowe zajęcia plastyczne będą odbywały się także w Szkołach Podstawowych w Gliczarowie Dolnym i Sierockiem.
Zajęcia muzyczne (tradycyjna muzyka góralska) w szkółce prowadzonej przez Andrzeja Polaka będą odbywały się w każdą środę, od godz. 16.00 - grupa początkująca, od 17.00 - grupa zaawansowana.
Udział we wszystkich warsztatach bezpłatny!
Wystawa "Twórcy Podhala 3"Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Bukowiańskie Centrum Kultury zapraszają do udziału w wernisażu "Twórcy Podhala 3", który odbędzie się 24 sierpnia (piątek), o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, ul. T.Kościuszki 87.
Na wystawie "Twórcy Podhala 3" w ramach wydarzeń towarzyszących X Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" zaprezentują się:
Bożena Świderska-Środa (Biały Dunajec) - ceramika, mozaika artystyczna, Zdzisław Kramarz (Bukowina Tatrzańska) - wyroby ze skóry, Tadeusz Miętus (Kościelisko) - rzeźba, Andrzej Kuźma (Poronin) - rzeźba, Dawid Wędziarz (Raba Wyżna) - rzeźba, Michał Gąsienica Szostak (Zakopane) - malarstwo, rzeźba.
Wędkarskie i kulinarne zmagania w ramach XVII "Dnia Pstrąga" w Białym DunajcuZa nami „Dzień Pstrąga”, odbywająca się w ramach Tatrzańskich Wici impreza, której motywem przewodnim jest pstrąg – ryba znajdująca się w herbie Białego Dunajca. W dorocznych zawodach wędkarskich o puchar Wójta Gminy Biały Dunajec najlepszy okazał się Janusz Gonciarczyk, który złowił najwiekszą ilość ryb, „wyciągnął” również największego pstrąga. Sylwester Lis, szef kuchni kompleksu Bukovina Resort, prezentował szereg sposobów przygotowania pstrąga, często w najbardziej nieoczywisty sposób, po czym starł się w kulinarnej bitwie z miejscowymi gaździnami. Choć pomagały mu ubiegłoroczne nośwarniyjse górolecki wynik spotkania pozostał nierozstrzygnięty. Odbyły sie też pierwsze konkurencje rozstrzygniętych nazajutrz Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki – kandydatki musiały usunąć ości z pstrąga i usmażyć go na ogniu.
Związanym z białodunajecką herbową rybą wydarzeniom wędkarskim i kulinarnym towarzyszyły występy zespołów i kapel. Na scenie przy potoku Biały Dunajec pojawili się „Mali Holni” z Sierockiego”, muzyka Piotra Polaka, „Zielony Jawor” z Krempach”, młodzi podhalańscy muzycy przedstawiający muzykę łuku Karpat. Na zakończenia serca publiczności podbił „Zbigniew Foryś Band”, którego lider, przed laty członek i kompozytor kultowej grupy „Lombard” przedstawił wraz ze swoimi muzykami kilka utworów swego dawnego zespołu, ale przede wszystkim porywające interpretacje rockowej amerykańskiej klasyki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
|