31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy >> Wręczenie medalu Zasłużonego dla Gminy Biały Dunajec panu Władysławowi Trebuni-Tutce
Wręczenie medalu Zasłużonego dla Gminy Biały Dunajec panu Władysławowi Trebuni-Tutce
Autor: Bartłomiej Kudasik   
03 lipca 2012
29 czerwca miała miejsce w Białym Dunajcu niezwykła uroczystość – po raz pierwszy został wręczony medal Zasłużonego dla Gminy Biały Dunajec. Pierwszym uhonorowanym w ten sposób mieszkańcem gminy jest Władysław Trebunia-Tutka. W obecności przedstawicieli władz gminy, radnych, pedagogów i uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu medal wręczyli wójt gminy Andrzej Jacek Nowak i Przewodniczący Rady Andrzej Styczeń.

Władysław Trebunia-Tutka to wybitny, wszechstronnie utalentowany artysta od lat związany z Białym Dunajcem. Dla wielu znawców muzyki góralskiej jest najwybitniejszym współcześnie żyjącym muzykantem Podhala. Tradycje muzyczne w rodzinie Tutków trwają już od stu lat – ostatnim z dawnych wielkich dudziarzy pod Tatrami był dziadek Władysława - Stanisław Budz Mróz, a kontynuują je dzieci Władysława – Anna, Krzysztof i Jan. Władysław Trebunia Tutka podobnie jak jego dziadek świetnie gra na dudach i innych instrumentach pasterskich – przeróżnych piszczałkach, fujarach, trombitach, ale jest przede wszystkim znakomitym skrzypkiem. Muzyka to jednak tylko jedna z dziedzin sztuki, które uprawia.

Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych. Studia rozpoczął na Wydziale Malarstwa w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a po III roku przeniósł się na Wydział Tkaniny Artystycznej, gdzie uzyskał dyplom w 1968 roku. Brał udział w około 35 wystawach zbiorowych i 20 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował swe prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji. Uprawia projektowanie tkanin, malarstwo ścienne, sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, pastel, olej, gwasz. Tkaniny według jego autorskich projektów były prezentowane w kilkunastu krajach. Prace olejne i na szkle znajdują się w kolekcjach krajowych, europejskich i amerykańskich. Jego monumentalne kompozycje ścienne możemy oglądać w Domu Podhalańskim im. Tetmajera i Orkana w Ludźmierzu oraz w budynku dawnej spółdzielni mineralnej "Poronin" (te ostatnie mocno już zniszczone w nieużywanym obecnie pomieszczeniu). Na przełomie lat 1988 i 1989 zrealizował polichromię w kościele parafialnym w Poroninie. Kompozycje o tematyce sakralnej znajdują się w kościołach w Skrzypnem, Cichem, Gliczarowie, Murzasichlu, kaplicy w Białym Dunajcu i Staszkówce; projekty wnętrz zrealizowane zostały w kościołach w Skrzypnem oraz w Bańskiej Górnej; witraże "Święci Polscy" w kościele parafialnym w Skrzypnem oraz "Dwunastu Apostołów" w kościele ojców Salwatorianów w Zakopanem. Malowidła ścienne znajdują się w wielu restauracjach i domach prywatnych w Zakopanem oraz na terenie Podhala.

Przez wiele lat związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białym Dunajcu jako muzyk i instruktor zespołów regionalnych oraz nauczyciel i wychowawca dzieci i młodzieży uczęszczających na prowadzone przez niego zajęcia muzyczne.

Postać Władysława Trebuni Tutki (jako Platona) przedstawił ks. prof. Józef Tischner w bestsellerowej „Historii filozofii po góralsku”.

Medal, który od tego roku decyzja Rady Gminy ma być przyznawany najwybitniejszym jej mieszkańcom oraz osobom zasłużonym dla niej przedstawia na awersie panoramę Białego Dunajca z widokiem poprzez charakterystyczny dla miejscowości zabytkowy most na Tatry, na rewersie zaś postać oracza w podhalańskim krajobrazie. Autorem projektu medalu jest... Władysław Trebunia-Tutka, formę wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Kurzeja.

 

 

<< powrót




| odwiedzin: 28935 wydrukuj Drukuj | powiadom znajomegoEmail

 
Listopada 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Nasi Partnerzy